Skip to content ↓
Langley Grammar School

Langley Grammar School

PE Extra-Curricular Programme + Fixtures

PE Extra-Curricular Timetable - Spring 2018

Day

Breakfast Clubs
(7.30am - 8.10am)

Breaktime
(10.50 - 11.10)

Lunchtime
(1.25pm - 2:05pm)

After School
(3.15pm - 4.30pm)

Mon

 

All Years Mixed Basketball (CT)

Girls Basketball (Sports Hall)
Year 10 Girls - House Basketball  (2nd Half Term) 
All Years Triathlon Club

Year 7+8 Mixed Badminton
Year 10 Duke of Edinburgh

Tues

 

All Years Mixed Basketball (JP)

Years 7 + 8 Girls Netball
Year 9 Boys Basketball
Year 7 + 8 Boys- House Football (1st Half Term)
Year 8 Boys- House Football (2nd Half Term)
Year 10 +11 Table Tennis (Invitation)


All Years Boys Football
All Years Girls Netball
 

 

Wed

 

All Years Mixed Basketball (HC)

Senior Boys Basketball
Year 9,10,11 + 6th Form Girls Netball
Year 11 Girls House Netball
Year 10 Boys Football Squad Training 

Year 7 + 8 Basketball

Thurs

 

All Years Mixed Basketball (CB)

Years 7 + 8 Boys Basketball
All Years Girls - Hockey (W1)
All Years Girls - Football (W2)
SLT

All Years Mixed Table Tennis 
Year 9,10,11 + 6th Form Mixed Badmionton

Fri

All Years Netball Shooting (CT)

All Years Mixed Badminton

All Years Mixed Basketball (PK)

Years 10 + 11 Boys Basketball
Year 9 Boys House Hockey

 

PE fixtures week beginning 21-05-18

Day

Team

Opponents

Venue

Pick Up

Monday 21st May

Y8 Boys Cricket

The Langley Academy

Wraysbury CC

6.30pm

Tuesday 22nd May

Y7 Boys Cricket

Herschel

Away

6.30pm

Tuesday 22nd May

Y9 Boys Cricket

Slough + Eton

Away

6.30pm

Tuesday 22nd May

Y7 Girls Rounders

Slough Tournament

Langley Academy

5.30pm

Wednesday 16th May

Y7-10 Athletics

Slough District Schools

TVAC

3.15pm

Wednesday 16th May

Y9+10 Tennis

Windsor Boys

Eton College

5.30pm

Thursday 17th May

Y9+10 Rounders

Burnham Grammar

Home

5.30pm

Sports Results week beginning 14-05-18

Day

Team

Opponents

Result

MVP

Tuesday 15th May

Y10 Girls football

Wayne Dixon Soccer 7’s

tournament

Semi-Finalists

Aksha Keetheswaran

Tuesday 15th May

Y10 Girls Rounders

Tournament

Upton Court

5.30pm

Wednesday 16th May

Y7 Boys Cricket

Charters

Won

The team

Wednesday 16th May

Y10 Boys Cricket

St. Bernard’s

Lost

Saatvik Bhagi

Thursday 17th May

Year 7 Boys Athletics

Slough Tournament

2nd place

Bishrant Mahkim

Thursday 17th May

Year 7 Girls Athletics

Slough Tournament

2nd place